XXXI Ogólnopolski wyścig kolarski "Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2016"

Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”, noszący wcześniej nazwy Ogólnopolskiego Wyścigu „Po Ziemi Kaliskiej i Konińskiej oraz „Energa Tour”, tradycyjnie otwiera szosowy sezon w kraju, a jego dzieje rozpoczęły się 11 kwietnia 1986 roku. Przez pierwsze lata zawody rozgrywane były w formule trzyetapowej, później wprowadzono dodatkowy etap, nie wydłużając przy tym czasu trwania zmagań, które dalej odbywały się w ciągu trzech dni. Kolejne sezony przyniosły kolejne zmiany, a zdarzało się, że wyścig składał się z siedmiu odsłon.
W ostatnich latach powrócono do trzydniowej formuły, na którą składają się trzy wyścigi ze startu wspólnego oraz jazda indywidualna na czas.
W ciągu trzydziestu lat wyścig gościł w wielu miejscowościach, spośród których do etapowych należały poza Kaliszem i Koninem między innymi Błaszki, Godziesze Wielkie, Kazimierz Biskupi, Kępno, Kobyla Góra, Opatówek, Ostrzeszów, Pleszew, Poddębice, Stawiszyn, Warta, Wieluń, Wieruszów, Zgierz, Żelazków i Żerków. Od 2006 roku zawody odbywają się j uż nie tylko na terenie województwa wielkopolskiego, ale również województwa łódzkiego.

W pierwszym wyścigu, którego zwycięzcą został zawodnik Orła Łódź Sławomir Pietruszewski, rywalizowało 81 kolarzy. W kolejnych latach frekwencja rosła, ale bywało, że nie była ona zadowalająca. Po okresie stagnacji zmagania na Bursztynowym Szlaku znów stały się popularne w środowisku, a w 2012 roku na starcie pierwszego etapu stanęło 180 zawodników.

W kolejnych wyścigach na trasach wyścigu, popularnie nazywanego dotąd „Kalisz-Konin”, zobaczyć można było całą plejadę gwiazd polskiego cyklizmu, nie brakowało też zagranicznych kolarzy, głównie z Czech i Niemiec, ale także z Białorusi, Danii. Holandii, Łotwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Pierwszym triumfatorem spoza Polski był Czech Petr Konecny, reprezentujący Tico Praga, który zwyciężył w 1995 roku.
S pośród tych, którzy zapisali się w sportowej historii wyścigu, jest wielu, kontynuujących później swoją przygodę z kolarstwem w roli znakomitych szkoleniowców, wychowanków kolejnych pokoleń zawodników, działaczy sportowych czy też mechaników. To oni są współtwórcami obecnej siły polskiego kolarstwa, o którym głośno mówi się w Europie i na świecie.
Był to szczególny sezon w historii Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, bowiem w 2015 roku obchodziło ono swój jubileusz 90-lecia, po raz trzydziesty organizowało Ogólnopolski Wyścig Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”, a ponadto wiele radości przyniosły występy kaliskich kolarzy, zwłaszcza podczas torowych Mistrzostw Europy juniorów.

W trzynastoosobowym składzie reprezentacji Polski na te zawody, rozegrane w Atenach, znalazło się aż trzech zawodników KTK Kalisz oraz ich trener Piotr Zaradny. Odnieśli oni w stolicy Grecji największy sukces w historii klubu w kategorii juniorów, bowiem drużyna wywalczyła brązowy medal, Szymon Krawczyk srebrny w wyścigu punktowym, a Dawid Czubak został we wspaniałym stylu mistrzem Starego Kontynentu w omnium.

Dzięki tym sukcesom torowcy KTK wyjechali na Mistrzostwa Świata do kazachskiej Astany. Młodsi od swoich przeciwników godnie reprezentowali Polskę podczas tych zmagań. Czwarte miejsce zajął Krawczyk w wyścigu punktowym, na piątym miejscu sklasyfikowana została drużyna z trzema kaliskimi kolarzami w składzie, piąte miejsce zajął Czubak na dystansie 1 kilometra, a ósmy był w omnium.
Juniorzy KTK należeli do ścisłej czołówki tej kategorii w kraju. Wielokrotnie stawali oni na podium podczas torowych Mistrzostw Polski juniorów, torowych Mistrzostw Polski elity i torowych Mistrzostw Polski w konkurencjach nieolimpijskich. Szymon Krawczyk wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Sobótce, a ponadto juniorzy triumfowali w Mistrzostwach Polski w jeździe indywidualnej na czas zarówno dwójek, jak i drużyn.

Po zakończeniu sezonu w torowych rankingach UCI na pierwszym miejscu sklasyfikowany został w wyścigu punktowym Szymon Krawczyk, a na drugim w omnium Dawid Czubak.

Powoli odbudowuje się grupa orlików KTK, w której startowali w minionym roku Paweł Zaleśny i Bartosz Chodyła. Pierwszy z nich wywalczył złoty, srebrny oraz brązowy medal podczas torowych Mistrzostw Polski elity i w konkurencjach nieolimpijskich, a także reprezentował Polskę podczas torowych Mistrzostw Europy w Atenach.
Znakomicie spisywała się pierwszoroczna juniorka młodsza kaliskiego klubu Wiktoria Polak. To torowa mistrzyni Polski w omnium i wicemistrzyni szosowych mistrzostw w jeździe indywidualnej na czas. Powołana została ona do trzyosobowej kadry kraju na XIII Olimpijski Festiwal Młodzieży w gruzińskim Tbilisi. Wraz z Julią Kowalską wywalczyła srebrny medal podczas Mistrzostw Polski w jeździe na czas dwójek, a obie z Agatą Bielak brązowy w jeździe na czas drużyn. Ogromne nadzieje związane są z przyszłością utalentowanej grupy młodzików KTK. Podczas ubiegłorocznych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w kolarstwie torowym wywalczyli oni osiem medali, a na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna w składzie Adam Długaś, Konrad Trzęsowski, Mieszko Jaśkiewicz oraz Dawid Wojtysiak. W podobnych zawodach na szosie podopieczni trenera Krzysztofa Dąbrowskiego zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej z dorobkiem sześciu medali. Złote krążki wywalczyli Adam Długaś w jeździe indywidualnej na czas, który wraz z Konradem Trzęsowskim był również pierwszy w wyścigu dwójek, a ten ostatni triumfował w wyścigu ze startu wspólnego. Nie sposób nie wspomnieć sukcesach odniesionych przez najmłodszych adeptów kolarstwa, którzy w niedalekiej przyszłości reprezentować będą KTK. Są to uczniowie szkół podstawowych, zgłębiający tajniki kolarskiego rzemiosła w Szkółkach Kolarskich, działających przy kaliskim klubie. W Pruszkowie podczas Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich wywalczyli oni siedem medali – dwa srebrne zdobyła Patrycja Perskawiec, trzy brązowe Amelia Fiechowska, a po jednym brązowym Jan Gadera i Mateusz Olejnik.

Łącznie kolarze kaliskiego klubu wywalczyli w roku 2015 czterdzieści pięć medali - 16 złotych, 14 srebrnych oraz 15 brązowych. Zawodnicy KTK wystąpili łącznie w 86 wyścigach, zwyciężając 126 razy, na podium stając 278 razy. Utalentowanych młodych kolarzy klubu znad Prosny zobaczyć będzie można na trasach XXXI Ogólnopolskiego Wyścigu Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour 2016”, a wśród nich znajdą się Dawid Czubak, Paweł Zaleśny, Przemysław Kuświk oraz Tobiasz Tończyk. Szymon Krawczyk w tym czasie wystartuje w słynnym Paryż-Roubaix juniorów.